Anasayfa / Emeklilik / 2018 SGK Emeklilik İşlemleri

2018 SGK Emeklilik İşlemleri

SGK Emeklilik İşlemleri

SGK emeklilik işlemleri tek bir çatı altında toplandığı için bundan sonra karşınıza iki farklı yol çıkmaktadır. Ancak bu iki yoldan önce elbette emekliliği hak etmiş olmanız gerekmektedir. Sizlere bunun hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız.

E-Devlet Emeklilik Başvurusu

E- devlet üzerinden emekliliği hak ettiğinize dair başvuruda bulunabilirsiniz. 4A, 4B veya 4C olmanız fark etmeksizin başvurularınızı internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. PTT’den alacağınız şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra sizlerden emekliliğinize esas birtakım bilgiler istenilecektir. Ayrıca çoğu bilginiz sistemden otomatik geleceği için sadece kontrol edip onaylamanız yeterli olacaktır. Buradan başvuruyu yaptıktan sonra tek yapmanız gereken aylığınızın bağlanmasını beklemek olacaktır.

Geleneksel Yöntem

Bir diğer yöntem ise eskiden beri uygulanagelen bir yöntemdir. Bu yöntemde gerekli evrakları toplayarak ilgili makama başvurunuzu elden yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruda esas olarak 4A ve 4B için birbirinden farklı belgeler istenmektedir. 4C’lilerin ise e-devlet üzerinden başvurularını yapmaları gerekmektedir.

4A Emeklileri İçin Gerekli Belgeler

4A kapsamında emekliliği hak eden kimselerin tahsis ve talep belgesi, gelir vergisi muafiyet belgesi, sigortalı işten ayrıldığına dair belge ve son olarak emekliliği hak ettiğine ilişkin bir belge getirmeleri gerekmektedir.

4B Emeklileri İçin Gerekli Belgeler

Sigortalılık belgesi ile birlikte tahsis talep beyan taahhüt belgesi yeterli olmaktadır. Bu iki kategori dışında 4C’liler yani memurlar için gerekli olan ise sadece e-devlet şifresi olmaktadır. Bu şifre ise PTT’den alınmaktadır.

Sizler de emekliliği düşünüyorsanız yukarıda sunulan iki farklı yöntemden birisini tercih edebilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki e-devlet üzerinden yapılan başvuruların neticelenmesi daha çabuk olmaktadır. Dolayısıyla bu yöntem ile maaşınıza ve tazminatınıza daha erken kavuşmanız mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2018 Emekli İkramiyesi Hesaplama? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında SGKEmekli

Ayrıca bakınız

İşKur İle SGK Birleşiyor

Bakan Müezzinoğlu: “İŞKUR ile SGK’yı birleştireceğiz” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, İŞKUR ile SGK’yı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir