Anasayfa / Bireysel Emeklilik / Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu

Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu

Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu Nedir?

Bir çok kişinin merak ettiği bireysel emekliliğin detaylarını sizlere bu yazımızda açıklıyoruz. Devletten emekli olanlar dışında bireysel emekilik imkanının olduğunu hemen hemen herkes bilmektedir. Son zamanlar bu konu üzerinde fazla durulmaya başlandı.

Devlet, bireysel emeklilik sistemini teşvik etmek ve katılımı artırmak için,  bu katılımcılar adına, % 25 oranında katkı payı desteği vermektedir. Bireysel emeklilik şirketleri tarafından kurulan katkı emeklilik yatırım fonları katkı paylarının değerlendirilmesi amacı ile kurulmuş olan şirketlerdir. Alternatif katkı fonu da bu fonlardan bir tanesidir. Alternatif katkı fonları faiz dışı gelir elde etmeye yönelik bir amaçtır. Bu fonlar hiçbir zaman faiz getirisi hedeflememektedir.

para-biriktirme

              Alternatif katkı fonu portföyü, Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan TL cinsinden faizsiz borçlanma araçları, gelir ortaklığı senetleri ve kira sertifikalarına yatırım yapmaktadır. Finansal araçların portföy içindeki ağırlığı en az % 75’dir. Fon tek başına bu finansal araçlardan da meydana gelebilmektedir. Alternatif katkı fonu, her biri en fazla % 15 olmak koşulu ile sermaye piyasası araçlarına da yatırım yapabilmektir.

 

Portföy yönetimi tarafından, alternatif katkı fonu portföyü yönetilirken bazı sınırlamalara uyulması gerekiyor. Bunlardan birincisi, Bir bankada mevduat veya katılma hesabı olarak tutulacak tutar fon portföyünün en çok %3 olabilmektedir. İkinci olarak, alternatif katkı fonu portföyünün bir banka tarafından çıkarılan borçlanma araçları ve kira sertifikalarına yapacağı yatırım oranı en fazla %015 olabilmektedir. Alternatif katkı fonu portföyünün hisse senedine yapabileceği yatırım oranı, fon portföyünün %1 çok olamamaktadır.

               Alternatif katkı fonu, içinde yer alacak hisse senetlerinin yüksek fayda sağlayacak olmalarına rağmen yüksek risk de içermektedir. Hisse senetlerindeki fiyatların düşmesi, fonun birim pay fiyatını da düşürebilmektedir.. Bunun için menkul kıymet alımlarında, fon yönetimi tarafından belli menkul kıymetlere yoğunlaşmak yerine, riskin daha da fazla dağıtılması için çeşitlendirmeye gidilmek gerekmektedir.

Hakkında SGKEmekli

Ayrıca bakınız

SGK O Cezaları Siliyor

SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Açıkgöz, “Primler 53.33 liraya indi. Eski borçları da 53 lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir