Anasayfa / Emeklilik / Erken Emeklilikte son durum nedir?

Erken Emeklilikte son durum nedir?

Vatandaşların heyecanla beklediği erken emeklilikle ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Peki, erken emekli olmak için gerekli şartlar nelerdir? Prim borcu olanlar erken emekli olacak mı? Yaşa takılan vatandaşlar için erken emekli olma kapısı aralandı mı? İşte erken emeklilikteki son durumla ilgili merak edilen detaylar haberimizde…

Vatandaşların heyecanla beklediği erken emeklilikle ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Peki, erken emekli olmak için gerekli şartlar nelerdir? Prim borcu olanlar erken emekli olacak mı? Yaşa takılan vatandaşlar için erken emekli olma kapısı aralandı mı? İşte erken emeklilikteki son durumla ilgili merak edilen detaylar haberimizde…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni düzenlemelerin yapıldığı açıklandı. Geçtiğimiz sene prim borcu bulunan fakat yaş haddini dolduran kişiler için gerekli işlemler gerçekleştirilmişti. Ziraat Bankası ve Halk Bankası ile anlaşma sağlayan SGK, prim borcu bulunan vatandaşlara düşük faiz oranları ile kredi imkanı sunmuştu. Bu sayede binlerce kişi için erken emekli olma şansı ortaya çıkmıştı. Başarıyla sonuçlandırılan uygulamanın ardından prim borcu bulunmayan fakat yaşı nedeniyle emekliliği beklemek zorunda olan vatandaşlar için adım atılacağı açıklanmıştı. Sonunda beklenen haber geldi.

SGK tarafından yapılan açıklamaya göre prim borcu bulunmayan kişilerin emekli olmak istemeleri halinde maaşlarını düşük ücretten almayı kabul etmeleri gerekiyor. Her yıl için yüzde 5 oranında düşüş yaşayacak olan maaş miktarı yaş haddinin doldurulmasıyla birlikte normal seyrinde ödenebilecek. 8 Eylül 1999 yılı öncesinde SGK’ya kaydı bulunan kişilerin yararlanabileceği erken emeklilik fırsatı için binlerce kişinin başvuruda bulunması bekleniyor. Öte yandan Torba Yasa ile birlikte kadın, engelli ve taşeron işçiler içinde erken emeklilik kapısı aralanmıştı. Çalışan kadınların da her çocuk için 2 yıl önce emeklilik hakkı tanınıyor. Bu noktada tek şart; doğum öncesinde sigorta priminin yatırılmış olmasıdır. Ayrıca, engelli ve bakıma muhtaç anneler içinde 250 gün süreyle yaştan düşüş yaşanıyor.

Yıpranma payı bulunan meslek grubunda çalışan kişiler içinde erken emekli olma şansı tanınıyor. Bu kişilerin yaş haddine artı 5 yıl ekleniyor. Taşeron işçiler, gazeteciler, polisler gibi meslek gruplarında bulunan kişiler için geçerli olan bu hak için özel bir presödür uygulanıyor. Son olarak bakıma muhtaç kişiler yaş süresini beklemeden hemen emekli olabiliyor. SSK girişli vatandaşların en az 3600 gün  Bağ-Kur girişlilerin ise 5400 gün primi tamamlaması halinde erken emekli olma şansı bulunuyor.

Pek çok vatandaşın yanıt beklediği “erkek emeklilikte yaşa takılanlar” konusuyla ilgili bu ay içerisinde yeni bir açıklama gelmedi ancak, kısa bir süre önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Bağlı, konuya ilişkin son durumdan bahsetmiş, kafalardaki soru işaretlerine açıklık getirmişti. Bağlı, 7 milyon kişinin erken emeklilikte yaşa takıldığı bilgisini vermiş, eski mevzuata göre emeklilik verilmesi durumunda toplam 400 milyar Türk Lirası ek masraf çıkacağını belirtmişti. Bir tarafı çalışanlar, bir tarafı işverenler ve bir tarafı da devlet olan sosyal güvenlik alanının, çok problemli bir alan olduğunun altını çizen Bağlı, erken emeklilik ile ilgili soruya verdiği yanıtı şu sözlerle sonlandırmıştı; “Yok arkadaşlar, vicdanen de bu mümkün değil. 37 yaşında insanları emekli ettiler. 2006-2008 reformları yapılmasaydı yıllık sosyal güvenlik açığı 100 milyar lira olacaktı. Şimdi 11 milyar lira civarında.”

MEMURLAR 2 YIL ERKEN EMEKLİ OLABİLİYOR
Her ne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Bağlı’nın verdiği yanıt, iç açıcı bir tablo çizmese de, erken emeklilik konusunda memurlar için farklı uygulamalar söz konusu olabiliyor. Bir kişinin ne zaman emekli olacağını ilk kez hangi tarihte sigortalı olduğu belirliyor. Ancak SSK’lı olunan tarih memur olarak emekli olacak kişiler için bir anlam ifade etmiyor. SSK’lı sonra memur olan bir kişi ise SSK’lı olarak emekli olacaksa daha erken emekli olabilir.

ÖRNEK
Örneğin 1 Ocak 1977 doğumlu bir kadın sigortalı, 1 Ocak 1997’de ilk kez SSK’lı olarak sigortalı olmuş, SSK’lı olarak 2 yıl çalıştıktan sonra memur olmaya hak kazanmış ve 1 Ocak 1999’da memuriyete başlamışsa SSK’lı olarak 2 yıl daha erken emekli olabilir. SSK girişinden dolayı 5.900 prim günü, 20 yıl sigortalılık ve 53 yaş şartları ile emekli olabilecek kadın sigortalı, emekli sandığından 20 yıl sigortalılık ve 55 yaş şartlarıyla emekli olabilecektir. Dolayısıyla emekliliğine 3,5 yıl kala SSK’lı olarak çalışmaya dönerek daha erken emekli olma imkanına kavuşabilir.

KİMLER YAŞA TAKILIYOR?
SSK’lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.

Hakkında SGKEmekli

Ayrıca bakınız

İşKur İle SGK Birleşiyor

Bakan Müezzinoğlu: “İŞKUR ile SGK’yı birleştireceğiz” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, İŞKUR ile SGK’yı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir