Anasayfa / Emeklilik / Erken Emeklilikte Yaş Bekleme

Erken Emeklilikte Yaş Bekleme

Bilindiği üzere erken emeklilikte yaş kaldırıldı. Erken emeklilik yaşının ortadan kaldırılmasıyla karmaşada baş gösterdi. Bu değişik ile birlikte birçok vatandaş bu sebepten dolayı mağdur olmaktadır. Uzun süre devlete sesini duyurmaya çalışanlar en sonunda başarılı olmuşlardır. Torba yasasıyla birlikte emeklilikte bir takım değişiklikler oldu fakat emeklilikte yaşa takılanlar için henüz kesin bir bilgi olmamakla birlikte, ikinci torba yasasıyla yaşa takılan vatandaşlar erken emeklilik sisteminden yararlanabilecektir.

 

2015 genel seçim öncesine bırakılan ikinci torba yasada erken emeklilik bekleyenlere düşük maaş ile emeklilik yolunun açılacağı iddia edilmektedir.. Hükümet henüz gündeme getirmese de ikinci torba yasa 2015 genel seçimlerinde devletin elinde en büyük kozlardan birisi olacağı beklenmektedir. Erken emeklilikten yararlanabilmek için ise gerekli şartları yerine getirebilmek oldukça önemlidir. Bu şartlardan en önemlisi emeklilik için gereken yaşı tamamlamış olmaktır. İkinci ve en  önemli şart ise emeklilik için prim ödenen gün sayısının doldurulmuş olması gerekmektedir Bu iki durum sağlanıldığı vakit  erken emeklilik için tüm şartları yerine getirmiş olunmaktadır. Bu şartları taşıyanlar Sosyal Güvenlik Kurumu‘na başvurarak emekli olabileceklerdir. Şuan çalışan kişiler erken emeklilik şartlarını taşıyorsa emekli olabileceklerdir Bağ-kur borçlanması olan vatandaşlarada yeni torba yasasıyla düzenleme getirilmesi planlanmaktadır Hükümetin Kıdem tazminatlarında da iyileştirme yapması beklenmektedir.

 

Erken emeklilik için prim  gün sayısıyla, sigortalı çalıştığı gün sayısı tamamlanmış ve hak eden kişinin emeklilik yaşı gelmişse Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli olabilmektedir. Emekli yaşını hesaplamak için lazım olan bu belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumunun bir hizmeti olan E-SGM uygulamasından SGK hizmet dökümü belgesi ile ulaşabilmektedir. Bağ-Kur ve SSK’lılardan prim gününü hesaplamak isteyen SGK’nın resmi internet sitesindeki prim günü ve emeklilik günü hesaplama uygulamasını kullanabilirler.

Hakkında SGKEmekli

Ayrıca bakınız

İşKur İle SGK Birleşiyor

Bakan Müezzinoğlu: “İŞKUR ile SGK’yı birleştireceğiz” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, İŞKUR ile SGK’yı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir