Anasayfa / Emeklilik / Malülen Emeklilik

Malülen Emeklilik

Malulen Emeklilik Nedir? Kimler Malulen Emekli Sayılır?Malulen Emeklilik Nedir? Kimler Malulen Emekli Sayılır?

MALULEN emeklilik yaşına bakılmaksızın çalışma işgücünü en az yüzde 60 oranında kaybedip de çalışamaz duruma düşen SSK’lı ve Bağ-Kur’lu sigortalıların hayatını idame ettirebilmesi için SGK kanununda sayılan sigorta şartlarını karşılamaları kaydıyla, kendilerine tanınan erkenden emekli edilebilme imkânıdır. Malülen emeklilikte kurallar genişletilerek  birçok hastalık sisteme dahil edilmiştir. Bu adım bir çok kişiyi memnun etmiştir. 1 eylül tarihinden itibaren genişletilen düzenlemeyle organ naklinden diyabete, kanserden genetik hastalıklara kadar 21 çeşit hastalık eklenmiştir. Yapılan bu yeni değişiklikle birlikte 4 bin 250 kişi daha emeklilik hakkına sahip oldu. Eski yönetmelik sisteminde malulen emekliliğe başvuruda bulup reddedilenler, yeni düzenlemede tekrar başvuru yapabilecekler. Malulen emeklilere verilecek maaş 971 TL olarak belirlenmiştir. Daha önce başvuru yapıp reddedilenler düzenlemeden faydalanmak için sağlık raporu alarak bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğünün ilgili servislerine başvuru yapabilmektedir.

Malülen emekli olabilmenin bir takım koşulları bulunmaktadır. Bunlar ; on yıldır sigortalı olup toplam 1800 güne sahip olunmalı veya bakıma muhtaç derecede olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın toplamda 1800 gün, yaşlılık ve ölüm sigortaları pirimi bildirmiş olması gerekmektedir.

Malülen emekli olabilmek için ayrıca en az %60 oranında iş görmezlik raporu alınmalı ve 10 yıllık sigortalılık süresi ile 1800 pirim gün sayısı gibi şartlara haiz olmak gerekmektedir. (Bakıma muhtaç derece olanlar için 10 yıl sigortalılık şartı aranmaz 1800 pirim gün sayısı yeterlidir)

Bu emeklilik sisteminden yararlanmak isteyenler sağlık raporuyla birlikte bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik il veya Merkez Müdürlüğü’nün ilgili servislerine yada e-Devlet üzerinden Malüliyet aylığı başvurusu yapabilmektedir.

Hakkında SGKEmekli

Ayrıca bakınız

İşKur İle SGK Birleşiyor

Bakan Müezzinoğlu: “İŞKUR ile SGK’yı birleştireceğiz” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, İŞKUR ile SGK’yı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir