Anasayfa / Bağ-Kur / Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Ne Zaman Emekli Olabilirim? Bir çok kişinin merak ettiği bu konuyu size basit bir şekilde açıklamaya çalışacağız.  Ancak bunun öncesinde emekli olmak için gereken emeklilik şartlarını anlatacağız. Aklınızda soru işareti kalırsa bize yorum kısmından sorabilirsiniz. Ayırca sayfa sonunda verdiğimiz linkten Emekli Maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emekli olabilmeniz için gerekenler; prim gün sayısını doldurmak, sigortalılık süresini doldurmak ve emekli olacağınız yaşı doldurmaktır. Ancak bu koşullar SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için farklılık gösterdiği gibi kurumların kendi içerisinde de gün sayısına göre farklılık göstermektedir. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için verilen linklere tıklayarak hangi kuruma tabiyseniz o kurumun emeklilik şartlarına ulaşabilirsiniz. Bu şartları yerine getirdiyseniz emeklilik sorgulamanızı yapabilirsiniz

Emekli Olma Gününü Hesaplama

Öncelikle erkekler ile kadınlar arasında emekli olma yaşı ve günü olarak farklılıkları bulunmaktadır. “Kadınlar ne zaman emekli olabilirim?” sorusuna cevap olarak genel açıdan 20 yıllık yani 7200 günlük sigortalı olma zamanını tamamlamış olmak, istenilen prim ödeme gün sayısını ve 58 yaşını doldurmuş durumda olmak gerekmektedir. Erkekler de ise en genel olarak 25 yıllık bir sürede yani 9000 günü doldurmuş ve belirtilen prim ödeme gün sayısı ile yaşı tamamlamış olmak gerekmektedir.
Emekli yaşını hesaplamak bir kaç dakikalık bir işlemi ifade etmektedir. Önemli olan çalışılmış ve bildirilen şartlar dâhilinde geçerli sayılacak emeğin harcanması ve zamanın geçirilmesi olmaktadır.

1- Aşağıdaki bölümden emeklilik yaşınıza ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

*Tablonun sağ kısmını görmek için elinizle (veya mause) kaydırabilirsiniz.

 

2- Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşınızı kolayca hesaplamak için TIKLAYINIZ.

Hakkında SGKEmekli

Ayrıca bakınız

SGK O Cezaları Siliyor

SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Açıkgöz, “Primler 53.33 liraya indi. Eski borçları da 53 lira …

Bir yorum

  1. Ben.3.3.1971dogumluu.28.06.1993.başlangicim.var.şuan.pirimim5500.oldu.ben.ne.zaman.emekli.olabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir