Anasayfa / Emeklilik / SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim?

SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

İşe yeni başlayanların bile merak ettiği, çalışan herkesin ortak sorusudur bu: SGK Ne zaman emekli olabilirim? Türkiye de sıklıkla değişen sosyal güvenlik Kanununa göre emeklilik yaşı ve prim ödeme süreleri çalışan kesimin kafasını ciddi biçimde karıştırmaktadır.

İşe başlarken bağlı bulunduğu emeklilik şartları yıl içinde değişen çalışanlar sıklıkla bu soruya yanıt ararlar. Ülkemizde sosyal güvenlik kanunu yıllar içerisinde değişir ve hem çalışma süresi buna bağlı olarak da prim ödeme süresi hem de yaşa göre emekli olabilme süreleri genel olarak uzar.

 Emekliliğim Gelmedi mi?

            SGK Ne zaman emekli olabilirim sorusuna yanıt ararken öncelikle bilinmesi gereken iki husus vardır. Bunlardan ilki hizmete yani çalışmaya ne zaman başlandığı diğeri ise kaç gün prim günü yatırıldığıdır. Bu iki bilgi ışığında hesaplama yapılabilmektedir ve buna göre muhtemel emekli olabilme tarihi kestrilebilmektedir.

Sgk emeklilik koşulları 08.09.1999 tarihinden önce başlayanlar için özel şartlar taşır. Bu şartlarda öncelikle çalışma süresine yaşa ve prim ödeme süresine bakılır. Yine burada çalışanın kadın ya da erkek olması yaş açısından önemlidir.

emekliii

Sgk emeklilik koşulları 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlayanlar içinse daha farklı koşullar içerir. Yine çalışanın kadın ya da erkek olması emeklilik yaşı açısından önemlidir. Ancak en önemli değişiklik prim ödeme günü hususundadır. 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlayanlar için prim ödeme gün süresi 7000 güne çıkartılmıştır. Bu süre 2035 yılına kadar her bir takvim yılında 100 gün arttırılarak toplamda 9000 güne ulaşana kadar devam edecektir.

Hakkında SGKEmekli

Ayrıca bakınız

İşKur İle SGK Birleşiyor

Bakan Müezzinoğlu: “İŞKUR ile SGK’yı birleştireceğiz” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, İŞKUR ile SGK’yı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir